20 yılı aşkın bir süredir şirketlerin bilişim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. F2 Bilişim değerler odaklı bir teknoloji firmasıdır.

Galeri

İletişim

Demirci Mah. Candan Sok. No:9 16120 Nilüfer - Bursa / Türkiye

info@f2bilisim.com.tr

+90 553 704 37 37

Genel

Kişisel Veri Nedir?

Sahibi olduğu kişi hakkında genel ya da özel bilgileri içerisinde barındıran, o kişiyi tanımlayan ya da tanınmasına büyük olanak tanıyan her türlü veri, kanunen “kişisel veri” olarak tanımlanmaktadır. Bir kişinin ismi, soyismi, doğum, yeri, doğum tarihi, anne adı, baba adı ya da anne kızlık soyadının yanı sıra o kişinin fiziksel durumunu belirten boyu, kilosu, saç rengi, göz rengi gibi bilgiler de “kişisel veri” kapsamındadır. Bunun yanı sıra o kişinin ailevi, sosyal ve ekonomik ilişkileri hakkında bilgi içeren (örneğin kardeşlerinin, amcalarının, kuzenlerinin, teyzelerinin vs. isimleri, o kişinin çalıştığı yer, aldığı maaş vs.) bilgiler de o kişinin “kişisel veri”lerindendir.

“Kişisel veri”ler kullanılarak bir kişi tespit edilebilir. Bu kişisel veriler ile kişinin gerçek yaşamı arasındaki uyumluluklar sağlanırsa ya da bu kişinin bir yerde bulunan “kişisel veri”leri ile başka bir yerde bulunan “kişisel veri”leri tutarlılık gösterirse bu tespit yapılabilir. Kişi tespiti günümüzde çoğunlukla isim soyisim, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, telefon numarası, pasaport numarası, IP adresi, resim, ses kaydı, görüntüler, özgeçmiş ve parmak izi yöntemi ile yapılmaktadır. Çünkü bu bilgilerin büyük bir çoğunluğu tektir ve kişiye özeldir.

Kişisel verinin tanımını bir örnek üzerinden yapmak yerinde olacaktır.

Bunun için bir motorlu taşıt plakasını kullanalım.

Emrah Bey’in yeni aldığı aracının plakası 16 BRS 714 olsun.

Hepimizin bildiği gibi tüm araç plakaları tektir. Aynı plakayı iki farklı aracın kullanması imkansızdır. Dolayısıyla Ahmet Bey’in kimliğinin tespiti için motorlu taşıt plakasının kullanılması oldukça mantıklıdır ve bu motorlu taşıt plakası Ahmet Bey’in kişisel verilerinden biridir. Bu da demek oluyor ki 16 BRS 714 plakalı araç bir görüntüde görüldüğünde o olayın Ahmet Bey ile %100 bir ilişkisi vardır.

Özetle, bir verinin kişisel olup olmadığını anlamak için iki temel soruyu sormak yeterli olacaktır.

  • Bu bilgi veri sahibi ile doğrudan bağlantı sağlar mı?
  • Bu veriye sadece bir kişi mi sahiptir?

Eğer bu sorulara cevabınız “Evet” ise söz konusu bilgi bir “kişisel veri” olup kanunlar ile korunmakta ve izinsiz kullanımında bu bir suç sayılmaktadır.