20 yılı aşkın bir süredir şirketlerin bilişim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. F2 Bilişim değerler odaklı bir teknoloji firmasıdır.

Galeri

İletişim

Demirci Mah. Candan Sok. No:9 16120 Nilüfer - Bursa / Türkiye

info@f2bilisim.com.tr

+90 553 704 37 37

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet artık hayatımızın bir parçası, evde işte hayatımızın her alanında kullanıyoruz. İnternetsiz bir yaşam adeta düşünülemez sürdürülemez hale geldi. Durum böyle olunca internete her yerden kesintisiz olarak erişmek artık bir ihtiyaç.

Günümüzde internet servis sağlayıcılar kesintisiz internet erişimi vermek için birçok yöntem kullanmaya başladı. Fiber hatlar, kablosuz bağlantılar, metro altyapıları, radyo sinyalleri, lazer,uydu sistemleri ve dahası. 

Bunca gelişme ile beraber mobil teknolojilerde gelişti cep telefonları, notebooklar, tabletler ve diğerleri. Durum böyle olunca bunca mobil cihaza internet sağlamak için wifi,hotspot gibi teknolojilere ihtiyaç arttı ve bu teknolojilerde de büyük gelişmeler yaşandı.

Bu yazının konusu olan Hotspot teknolojilerine büyük talep oldu ve bu alanda da büyük gelişmeler yaşandı. İnsanlar artık mobil ve özellikle cep telefonları hayatımızın bir parçası. Restoranlar, kafeler, açık alanlar hemen hemen artık her yerde mobil cihazların internet bağlantılara ihtiyacı var. Bu ihtiyaçları karşılamanın bir yönetimde hotspot teknolojileri.

Ücretli Hotspotlar

Ticari olarak hizmet veren hotspot türüdür. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılar özel olarak hazırlanmış bir portal ekranına yönlendirilir ve burada istenilen ücretin ödenmesi durumunda internet erişimine izin verilir.

Ücretsiz Hotspotlar

Burada ise herkese ücretsiz olarak internet hizmeti sunulur. Örneklerini yaşadığımız şehirlerdeki belediyelerin sunduğu ücretsiz internet noktaları veya alışveriş merkezleri ve kafelerdeki internet hizmetleri olarak görebiliriz.

Mobil Hotspot

Mobil cihazınızı bir internet erişim noktasına çevirip diğer mobil cihazlara internet hizmeti vermesi sağlayabilirsiniz veya USB destekli mobil hotspot cihazları satın olarak yine kablosuz internet erişimi için kullanabilirsiniz.

Avantajları

  • Devamlı seyahat eden kişiler için cankurtaran olabilir.
  • Hotspotlara göre daha güvenli bir internet bağlantısı sağlayabilir. Bunun nedeni kontrolün sizde olmasıdır.
  • LTE gibi teknolojiler ile daha yüksek hızda internet hizmeti.

Dezavantajları

  • Şebeke çekme problemleri.
  • İnterneti sağlayan cihazın batarya sorunları.
  • Eğer interneti dağıtan bir cep telefonu ise aynı anda internet yayını ve telefon konuşması yapılması durumunda kesintilerin yaşanması.
  • Mobil internet ücretlerinin yüksek olması

Hotspot Kullanım alanları ve Güvenlik

Kullanım alanlarına baktığımızda çok büyük bir çevreye hitap ediyor. Havaalanları, kafeler, AVM’ler, hastaneler, kütüphaneler, sahil alanları, açık alanlar hemen hemen her yer.