20 yılı aşkın bir süredir şirketlerin bilişim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. F2 Bilişim değerler odaklı bir teknoloji firmasıdır.

Galeri

İletişim

Demirci Mah. Candan Sok. No:9 16120 Nilüfer - Bursa / Türkiye

info@f2bilisim.com.tr

+90 553 704 37 37

Genel

Bilgi İşlem Yönetimi

BT alanı büyüyor… ve bu büyüme inovasyonla destekleniyor. Bu tür bir büyüme ve değişim, tecrübeli bir BT Yöneticisinin sağlam elini ve deneyimini gerektirir.

Bu heyecan verici bir alandır ve bunu bir kariyer olarak sürdürmekle ilgileniyorsanız, doğru eğitimi almak her şeyin başladığı yerdir. Ama önce mesleğe biraz daha yakından bakalım.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre , bunların tümü, aşağıdakiler gibi çeşitli pazar değişikliklerinden ve teknik gelişmelerden etkileniyor:

 • Kablosuz ve mobil ağ kullanımlarını genişleten firmalar
 • Bilgisayar yazılımlarına olan talepte hızlı artış
 • Siber tehditlerle mücadele için daha fazla kaynak kullanılıyor
 • Sağlık sektörünün elektronik belge yönetimini uygulamaya devam etmesi
 • Bulut tabanlı BT çözümlerinin genişletilmesi

BT Yöneticisi Ne İş Yapar?

Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, BT Yöneticisi belirli bir alanda uzmanlaşabilir veya tüm ağdan sorumlu olabilir. Yönetim seviyenize ve deneyiminize bağlı olarak , şirketin bilgisayar sistemlerinin ve ağlarının kurulumunu, kurulumunu ve bakımını yürüten bir ekipten doğrudan sorumlu olacak veya bu ekipten sorumlu olacaksınız . Bu tür görevler şunları içerir:

 • Şirketin sisteminden neye ihtiyacı olduğunu ve bu hedeflere en iyi nasıl ulaşılacağını belirlemek.
 • Ağ donanımının kurulumu, sürekli bakım, onarım ve kullanılabilir olduklarında gerekli yükseltmelerin yapılması.
 • Ağın güvenli kalmasını ve düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak.
 • Performans seviyelerinin değerlendirilmesinin yanı sıra potansiyel sorunları ortaya çıkmadan önce öngörmek ve ele almak.
 • Ağa yeni kullanıcıların eklenmesi ve eğitilmesi.
 • Sistemde meydana gelen problemlerin sebebinin belirlenmesi ve onarılması.

Ne Tür Bir Eğitime İhtiyaç Duyuyorlar?

Alana girmek için , genellikle bilgi teknolojisi yönetimi alanında bir lisans derecesi gerekir, ancak bazı şirketler giriş seviyesi pozisyonu için programlama veya sistem tasarımına odaklanan bilgisayar veya hatta elektrik mühendisliği derecelerini kabul eder. Birçok kuruluş, bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticilerinin de yüksek lisans derecesine sahip olmasını ister.

Alanın doğası gereği, güncel eğilimleri takip etmek için sürekli eğitim gereklidir. Çoğu BT Yöneticisi, bu hedefe ulaşmanın ve profesyonel sertifikaları korumanın bir yolu olarak kariyerleri boyunca ders almaya devam eder.

Nasıl BT Yöneticisi Olunur…

Alt düzey bir BT Yöneticisi olarak sahaya girmek için yalnızca birkaç yıllık ilgili deneyim gerekir. Bir Yönetim Direktörü, genellikle yaklaşık beş ila on yıllık yönetim deneyimi gerektirir. Baş Teknoloji Sorumlusu pozisyonu için değerlendirilmek üzere, bir kişinin tipik olarak on beş yıl veya daha fazla BT deneyimine ve çoğu durumda Bilişim Sistemleri alanında Yüksek Lisans Derecesi gibi ileri bir dereceye ihtiyacı vardır .

Daha büyük bir şirket, bir iş için değerlendirilmek üzere belirli gereksinimler konusunda daha katı olabilir. Daha küçük şirketler, adayın bilgisine ve iş görevlerini yerine getirme becerisine ilişkin değerlendirmelerine dayanarak işe alma eğilimindedir.

Diğer profesyonel kariyerlerde olduğu gibi, BT Yönetimi de eğitim ve deneyim gerektirir. Meslekten olmayan birinin bilgisayarlara ilgi duyması iyi bir şey olsa da, başarılı bir kariyer oluşturmak için genellikle resmi bir eğitim gerekir.